Skip to main content
Iowa Judicial Branch
Main Content

Carl B. Stiger (1936-1941)

Chief Justice

Carl B. Stiger

Served on the Iowa Supreme Court from February 15, 1936, when he was appointed to fill the vacancy occasioned by the resignation of Justice Leon W. Powers, until December 31, 1941. He was Chief Justice for one term of six months.

Born at Toledo, Iowa, February 21, 1883. He was graduated from the University of Chicago in 1912 and entered the practice of law at Toledo. He served as Mayor of Toledo and was a member of the House of Representatives of the Forty-fourth and Forty-fifth General Assemblies. He served in World War I. On May 1, 1933, he was appointed Judge of the District Court where he remained until coming on the Supreme Bench.

After his retirement from the court Justice Stiger served as a member of the Iowa Employment Security Commission until 1954.

Justice Stiger died August 22, 1977, at Toledo.

© 2018 Iowa Judicial Branch. All Rights Reserved.