Skip to main content
Iowa Judicial Branch
Main Content

James W. Kindig (1927-1934)

Chief Justice

James W. Kindig

Served on the Iowa Supreme Court from April 30, 1927, when he was appointed in compliance with a legislative Act increasing the per- sonnel from seven to eight members, until December 31, 1934. He was Chief Justice for the six-month term commencing January 1, 1933, and ending July 1, 1933.

Born at Welton, in Clinton County, Iowa, December 3, 1879. In 1887 the family moved to Woodbury County where he was graduated from Morningside College in 1906. He then received his law degree from the State University of Washington and was admitted to the bar in 1907. In the same year he began the practice of law at Sioux City, Iowa, and in 1930 also received a law degree from Morningside College. He served as Assistant County Attorney and Assistant Attorney General.

After his retirement from the bench, Justice Kindig engaged in the private practice of law in Sioux city until his death on May 12, 1950.

© 2018 Iowa Judicial Branch. All Rights Reserved.