Skip to main content
Iowa Judicial Branch
Main Content

John E. Mulroney (1943-1955)

Chief Justice

John E. Mulroney

Served on the Iowa Supreme Court from January 1, 1943, following his election until he resigned October 12, 1955. He served as Chief Justice for one and one-half years.

Born at Ruthven, Palo Alto County, February 15, 1896. He attended Creighton University, Omaha, Nebraska and was graduated from the Law School of the University of Iowa in 1922. During World War I he served in the Rainbow Division. He began the practice of law at Fort Dodge where he continued until 1939. He was County Attorney of Webster County from 1929 to 1932. From 1939, until his election to the Supreme Court, he was a Special Assistant Attorney General for the State Tax Commission.

After his resignation from the court, Justice Mulroney served on the United States Tax Court from November 11, 1955, to December 31, 1970.

Justice Mulroney retired to Sun City, Arizona, and died May 18, 1979.

© 2018 Iowa Judicial Branch. All Rights Reserved.